Co ułatwi pracę nauczyciela przedszkola? Vademecum

7 września, 2020
Co ułatwi pracę nauczyciela przedszkola- vademecum

Co ułatwi pracę nauczyciela przedszkola? Pytanie dosyć filozoficzne, bo nie wiadomo, czy mi chodzi o cechy charakteru, czy może rzeczy materialne. O cechach charakteru nauczyciela przeczytacie m.in w książce Listy do Ewy Z. Dzisiaj jednak chcę powiedzieć, co bardzo ułatwia mi organizację pracy, a jest to Vademecum przedszkolnych zabaw od Bliżej przedszkola. Z tego postu dowiecie się:

  • ile jest części Vademecum
  • co w nim znajdziecie
  • czy warto je kupić

Poznacie moją opinię na temat tych książek, natomiast jeśli chcecie posłuchać o 8 hitach, bez których nie wyobrażam sobie pracy nauczyciela, to zapraszam tutaj.

Co ułatwi pracę nauczyciel przedszkola? Od czego zacząć?

Pamiętam swoją przygodę z produktami z Bliżej przedszkola, bo nie ukrywam, że u nich kupiłam pierwsze pomoce do pracy. Wiecie, młody nauczyciel szuka pomocy, informacji, gdzie może znaleźć ciekawe materiały, zabawy. Jak się odnaleźć w gąszczu tych wszystkich informacji? Czasu mało, a materiałów do przeszukania ogrom. I tu z pomocą przychodzi Vademecum przedszkolnych zabaw.

Ile jest części Vademecum?

Części są 4, jak cztery są pory roku. Myślę, że osoby które dopiero zaczęły pracę najchętniej szukają teraz jesieni i słusznie. Chcę jednak wspomnieć, że była już wcześniej podobna publikacja, miałam jednak część o zimie. Ale znacząco się różni od tych, które chcę dziś opisać.

Co się znajduje w Vademecum?

Vademecum składa się z książki i płyty CD z piosenkami do zabaw i podkładami muzycznymi do piosenek. Znajdziecie je również w serwisie streamingowym Moja płytoteka. Jeśli chodzi o samą książkę, to w niej :

Są to krótkie formy literackie (opowiadania, wiersze, rymowanki, piosenki) zawierające wartości edukacyjne, a towarzyszą im opisy propozycji zabaw wszelkiego rodzaju – w tym opowieści słowno – ruchowych, masażyków, zabaw logopedycznych, paluszkowych, poznawczych, muzyczno – ruchowych, napisanych także w języku angielskim, oraz garść zagadek.

To taki duży skrót tego co w nim znajdziecie, bo w zależności od części, liczba stron się zmienia. Nie zmienia się jednak sposób poruszania się po książce. Dla ułatwienia mamy indeks dni nietypowych, alfabetyczny spis utworów. Aktywności są podzielone również pod względem sfery, którą rozwijają, np emocjonalną, poznawczą itd.

Pakiet, który ułatwi pracę nauczyciela

Co ułatwi pracę nauczyciela przedszkola – podsumowanie

Zaczynając pracę w zawodzie miałam wiele obaw. Wiadomo, że studia nie przygotują nas w 100% na to co nas czeka, nie dadzą gotowych odpowiedzi. Te musimy poszukać sami. Kluczem do tego, żeby praca nam sprawnie szła, jeśli jeszcze nie mamy wypracowanych metod pracy w grupie, to dobrze zorganizowane zajęcia. Dzieci, które są zaciekawione, zajęte, nie będą chciały przeszkadzać. A tutaj macie tyle podpowiedzi, że praktycznie kilka zadań dziennie możecie wykonać. Nawet mając niespodziewane zastępstwo, z Vademecum szybko znajdziecie coś, czym możecie zainteresować dzieci.

Natomiast jeśli jesteście nauczycielami z dłuższym stażem, to bez wątpienia szukacie nowych metod na uatrakcyjnienie zajęć. W naszym zawodzie chodzi o nieustanny rozwój, pójście z duchem czasu. Dzieci się zmieniają i aby sprostać ich edukacji, trzeba szukać nowych rozwiązań. Jednym słowem polecam wszystkim nauczycielom. A jeśli sami nie jesteście nauczycielami, tylko rodzicami przedszkolaków, to dla was też coś ciekawego znajdziecie.

Oczywiście nie mogłam się oprzeć pokusie i kupiłam nowość o zagadkach, to chyba najlepszy dowód, że polecam całą serię!

A wy kupujecie w Bliżej Przedszkola? Znacie Vademecum, a może się nad nim zastanawiacie? Jeśli szukacie kreatywnych rozwiązań na zajęciach, darmowych pomocy dydaktycznych, to dołączcie do mojej grupy na Facebooku.

Zostaw komentarz